Advance Tabco 9-21-20-36L 62" W x 28" D x 42" H 18 Gauge 304 Stainless Steel 1-Compartment Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 1 Compartment Sink
SKU:
9-21-20-36L
MPN:
9-21-20-36L
Commercial design services
Handle high-volume dishwashing with the Advance Tabco 9-21-20-36L sink.
  • 8" backsplash protects walls
  • 36" left-hand drainboard for efficiency
  • NSF certified for foodservice
  • 62" W x 28" D commercial 1-compartment sink
  • 12" deep bowl for heavy-duty dishes
  • 18 Gauge Type 304 stainless steel
Weight91 LBS
Height42 (H)
Width62 (W)
Depth28 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)20"
DrainboardsWith Left-Hand Drainboard
Overall Length62"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Weight91 LBS
Height42 (H)
Width62 (W)
Depth28 (D)
Overall Length62"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
  • 1 Compartment Sink
Related products
picture
Advance Tabco SC-96 86" W Stainless Steel Double Hooks Pot Rack