Advance Tabco 9-22-40-24R 42" H x 72" W x 28" D 18 Gauge 304 Stainless Steel 2-Compartment Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 2 Compartment Sink
SKU:
9-22-40-24R
MPN:
9-22-40-24R
Commercial design services
Built for busy kitchens, the Advance Tabco 9-22-40-24R sink features durable 18 gauge type 304 stainless steel, two 20" compartments, and an 8" backsplash.
  • Legs with side crossrails for support
  • 8" backsplash protects walls
  • Adjustable 1" bullet feet for leveling
  • NSF-certified 2-compartment stainless sink
  • Right-hand 24" drainboard for prep
  • 18 Gauge Type 304 corrosion-resistant
Weight95 LBS
Height42 (H)
Width73 (W)
Depth28 (D)
Base ConstructionStainless Steel
DrainboardsWith Right-Hand Drainboard
Overall Length72"
Splash Height8"
Top Gauge18 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Compartment Width (side-side)20"
Weight95 LBS
Height42 (H)
Width73 (W)
Depth28 (D)
Overall Length72"
Splash Height8"
Top Gauge18 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
  • 2 Compartment Sink
Related products
picture
Advance Tabco DBS-1 13" W x 19" D Stainless Steel 1 Compartment 20 Gauge Drop In Bar Sink