Advance Tabco 9-24-80-24L 117" W x 28" D x 42" H Stainless Steel 18 Gauge 4-Compartments Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 4 Compartment Sink
SKU:
9-24-80-24L
MPN:
9-24-80-24L
Commercial design services
Advance Tabco 9-24-80-24L stainless steel 18 gauge four-compartment sink measures 117" W x 28" D x 42" H, includes a left drainboard, 12" bowls, 8" backsplash, and open base. NSF-certified for heavy-use foodservice, requires two faucets.
  • 8" backsplash reduces splash, maintains hygiene
  • 18 gauge Type 304 stainless steel, NSF certified
  • 117" W x 28" D stainless steel
  • Left-hand 24" drainboard for transfer
  • Four 20" x 20" x 12" sink compartments
Weight239 LBS
Height42 (H)
Width118 (W)
Depth28 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)20"
DrainboardsWith Left-Hand Drainboard
Filter TypeStraight / Line Sinks
Overall Length117"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
ManufacturerAdvance Tabco
Cartridge117 28 x 42
Style1 Drainboard
Weight239 LBS
Height42 (H)
Width118 (W)
Depth28 (D)
Overall Length117"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
ManufacturerAdvance Tabco
Cartridge117 28 x 42
Style1 Drainboard
  • 4 Compartment Sink
Related products
picture
Summit FF7LWBIADA 23.63" W White Undercounter Refrigerator - 115 Volts
Pro IconFree shipping
picture
Quantum QRU-12D-240-48CL 1500 Lbs. Load Capacity Double Sided Rail Rack
Pro IconFree shipping
Advance Tabco TMS-242 24" W x 24" D Stainless Steel 16 Gauge Work Table
Advance Tabco KMG-305 60" W x 30" D Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Work Table