Advance Tabco 9-81-20-18RL 58" W x 36" D x 42" H 18 Gauge 304 Stainless Steel 1-Compartment Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 1 Compartment Sink
SKU:
9-81-20-18RL
MPN:
9-81-20-18RL
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco's 9-81-20-18RL regaline sink offers a 1-compartment workspace with left and right drainboards, 18 gauge type 304 stainless steel, and an 8" backsplash.
  • 1" adjustable bullet feet for leveling
  • 12" deep bowl for heavy-duty loads
  • Stainless steel open frame base with crossrails
  • NSF-certified 1-compartment sink
  • 18 gauge Type 304 corrosion-resistant
  • Left/right 18" drainboards for efficiency
Weight150 LBS
Height42 (H)
Width58 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)20"
DrainboardsWith Left & Right Hand Drainboards
Overall Length58"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
Weight150 LBS
Height42 (H)
Width58 (W)
Depth36 (D)
Overall Length58"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 1 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 1 Compartment Sink