Advance Tabco 93-1-24-18L 40" W x 28" D x 42" H 16 Gauge 304 Stainless Steel 1-Compartment Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 1 Compartment Sink
SKU:
93-1-24-18L
MPN:
93-1-24-18L
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco 93-1-24-18L stainless steel sink features 16 gauge 304 construction, a 16"W x 20" compartment, 12" depth, 8" backsplash, and an 18" left-hand drainboard.
  • 8" backsplash protects walls from moisture
  • 12" deep bowl reduces splash and holds pots
  • NSF certified
  • Durable 16 Gauge Type 304 stainless steel
  • Left-hand 18" drainboard expands prep area
  • One-compartment 20" F/B x 16" L sink improves workflow
Weight75 LBS
Height42 (H)
Width40 (W)
Depth28 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)16"
DrainboardsWith Left-Hand Drainboard
Overall Length40"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Weight75 LBS
Height42 (H)
Width40 (W)
Depth28 (D)
Overall Length40"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 1 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 1 Compartment Sink
Related products
picture
Quantum MD2460CG47RE-5 60" W x 24" D Chrome 5 Shelves Mobile Enclosure Cart
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco SR-72 72" W x 30" D 16 Gauge 304 Stainless Steel Sorting Table