Advance Tabco 93-23-60-36RL 139" W 16 Gauge Stainless Steel Base Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 3 Compartment Sink
SKU:
93-23-60-36RL
MPN:
93-23-60-36RL
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco 93-23-60-36RL regaline three-compartment sink has 20" x 20" x 12" bowls, 36" drainboards, and an 8" backsplash for efficient workflow.
  • Open frame base with side crossrails
  • 8" backsplash for hygiene
  • NSF certified for food service compliance
  • 139" W 16 Gauge Type 304 stainless steel
  • Left and right 36" drainboards for workflow
  • Three 20" x 20" sink compartments, 12" deep
Weight387 LBS
Height42 (H)
Width139 (W)
Depth28 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)20"
DrainboardsWith Left & Right-Hand Drainboards
Filter TypeStraight / Line Sinks
Overall Length139"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
Gauge16 Gauge
Weight387 LBS
Height42 (H)
Width139 (W)
Depth28 (D)
Overall Length139"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
Gauge16 Gauge
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink
Related products
picture
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco FTG-1236 36" W x 12" D x 4" H 14 Gauge 304 Stainless Steel Floor Trough
Pro IconFree shipping
Yanco BL-112 12.13" Dia. Porcelain Round Coupe Blue Star Plate