Advance Tabco 93-3-54-24R 83" W 16 Gauge Stainless Steel Base Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 3 Compartment Sink
SKU:
93-3-54-24R
MPN:
93-3-54-24R
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco 93-3-54-24R regaline three-compartment sink is 83" long with 16" wide, 12" deep bowls, an 8" backsplash, and a right-hand 24" drainboard.
  • 8" high backsplash for hygiene
  • Right-hand 24" drainboard for workflow
  • Stainless steel base with adjustable feet
  • 83" overall length for large prep areas
  • Three 20" x 16" sink compartments, 12" deep
  • 16 Gauge Type 304 stainless steel
Weight188 LBS
Height42 (H)
Width84 (W)
Depth28 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)16"
DrainboardsWith Right-Hand Drainboard
Filter TypeStraight / Line Sinks
Overall Length83"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Gauge16 Gauge
Weight188 LBS
Height42 (H)
Width84 (W)
Depth28 (D)
Overall Length83"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Gauge16 Gauge
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink