Advance Tabco 93-43-72-24RL 127" W 16 Gauge Stainless Steel Base Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 3 Compartment Sink
SKU:
93-43-72-24RL
MPN:
93-43-72-24RL
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco 93-43-72-24RL regaline three-compartment sink features a 127" stainless steel workbench, 16 gauge Type 304 construction, 12" deep bowls, 24" wide compartments, 8" backsplash, and drainboards.
  • 8"H backsplash protects from splashes
  • Left and right drainboards for workflow
  • NSF certified for compliance
  • 127" overall length for large operations
  • Three 24" W, 12" deep compartments
  • 16 Gauge Type 304 stainless steel
Weight331 LBS
Height42 (H)
Width127 (W)
Depth32 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)24"
DrainboardsWith Left & Right-Hand Drainboards
Filter TypeStraight / Line Sinks
Overall Length127"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
Gauge16 Gauge
Weight331 LBS
Height42 (H)
Width127 (W)
Depth32 (D)
Overall Length127"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
Gauge16 Gauge
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink