Advance Tabco 93-81-20-24RL 70" W 16 Gauge Stainless Steel Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 1 Compartment Sink
SKU:
93-81-20-24RL
MPN:
93-81-20-24RL
zoom
Commercial design services
Advance Tabco 93-81-20-24RL 70" W stainless steel sink has a 1-compartment 28" x 20"W bowl, 12" depth, 8" backsplash, and left/right drainboards.
  • Open frame stainless steel base
  • 8" high backsplash for splash containment
  • NSF certified, 1" adjustable bullet feet
  • 70" W 16 gauge Type 304 stainless steel top
  • Left/right 24" drainboards for prep
  • 28" F-B x 20" W 12" deep sink
Weight165 LBS
Height42 (H)
Width70 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Drainboardswith Left and Right-Hand Drainboards
Overall Length70"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
Weight165 LBS
Height42 (H)
Width70 (W)
Depth36 (D)
Overall Length70"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 1 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 1 Compartment Sink