Advance Tabco 93-83-60-24R 95" W 16 Gauge Stainless Steel Base Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 3 Compartment Sink
SKU:
93-83-60-24R
MPN:
93-83-60-24R
Commercial design services
Advance Tabco 93-83-60-24R regaline sink has three 28" x 20" x 12" compartments, an 8" backsplash, and a right-hand 24" drainboard for busy kitchens.
  • 8"H backsplash for splash protection
  • 12" deep bowls with 28" capacity
  • NSF certified for sanitation
  • 95" W 16 GA Type 304 stainless steel
  • Right-hand 24" drainboard for prep
  • Three-compartment layout for efficiency
Weight273 LBS
Height42 (H)
Width96 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)20"
DrainboardsWith Right-Hand Drainboard
Filter TypeStraight / Line Sinks
Overall Length95"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"