Advance Tabco 94-23-60-24L 95" W 14 Gauge Stainless Steel Base Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 3 Compartment Sink
SKU:
94-23-60-24L
MPN:
94-23-60-24L
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco 94-23-60-24L 95" W 14 gauge stainless steel sink has three 20" x 20" compartments, 14" depth, and an 11" backsplash.
  • 11" high backsplash protects walls
  • Left-hand 24" drainboard for efficiency
  • Legs with boxed crossrails and adjustable feet
  • 95" overall length for large kitchens
  • Three 20" x 20" x 14" compartments
  • 14 Gauge Type 304 stainless steel
Weight245 LBS
Height45 (H)
Width96 (W)
Depth28 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)20"
DrainboardsWith Left-Hand Drainboard
Filter TypeStraight / Line Sinks
Overall Length95"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height11"
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Gauge14 Gauge
Weight245 LBS
Height45 (H)
Width96 (W)
Depth28 (D)
Overall Length95"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height11"
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Gauge14 Gauge
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink
Related products
picture
Rosseto LD188 2 Gal. Black Acrylic Cuboid Lucid Beverage Dispenser
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco KLG-249 108" W x 24" D Galvanized Base 14 Gauge Work Table
Pro IconFree shipping
Metro 1436QC 14" D x 36" W Chrome qwikSLOT Shelf
Duke SOLID-FX-6CU 88" W x 12.25" D Stainless Steel 2 Rails Stationary Tray Slide
Robot Coupe 27087 3/16" Stainless Steel Slicing Plate
Omcan USA 44351 Stainless Steel Medium Mesh Glove with Red Silicone Strap
Krowne KT-8-2 2 Black Tape (8) 3/8" Accuflex Bev-Seal Ultra Barrier Tubing
Micro Matic PP4301-TH Pro-Line Power Pack Thermostat
Sapphire Manufacturing SM-CR96 96" W Stainless Steel Triple Flat Bar Double Hook Ceiling Hung Pot Rack