Advance Tabco 94-4-72-18RL 110" W x 28" D x 45" H Stainless Steel 14 Gauge 4-Compartments Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 4 Compartment Sink
SKU:
94-4-72-18RL
MPN:
94-4-72-18RL
Commercial design services
Advance Tabco 94-4-72-18RL four-compartment regaline sink features durable 14 gauge 304 stainless steel and an 11" backsplash. It includes drainboards, boxed crossrails, adjustable feet, and meets CSA and NSF standards.
  • 11" backsplash and adjustable legs for sanitation
  • Left/right 18" drainboards for workflow
  • NSF certified; needs two faucets
  • 110" stainless steel length
  • Four 20" x 16" compartments for prep
  • 14 gauge Type 304 for durability
Weight210 LBS
Height45 (H)
Width110 (W)
Depth28 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)16"
DrainboardsWith Left & Right-Hand Drainboards
Overall Length110"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height11"
ManufacturerAdvance Tabco
Cartridge110 28 x 45
Style2 Drainboards
Filter TypeStraight / Line Sinks
Weight210 LBS
Height45 (H)
Width110 (W)
Depth28 (D)
Overall Length110"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height11"
ManufacturerAdvance Tabco
Cartridge110 28 x 45
Style2 Drainboards
  • 4 Compartment Sink