Advance Tabco 94-41-24-24RL 54" W 14 Gauge Stainless Steel Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 1 Compartment Sink
SKU:
94-41-24-24RL
MPN:
94-41-24-24RL
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco's 94-41-24-24RL regaline sink features a 24" x 24" compartment with left and right drainboards and an 11" backsplash, made from 14 gauge type 304 stainless steel.
  • 11" backsplash protects walls
  • Left and right drainboards for flexibility
  • NSF certified for sanitation standards
  • 54" overall length for prep space
  • 24" front-to-back, 24" width for large pots
  • 14 Gauge Type 304 stainless steel
Weight213 LBS
Height45 (H)
Width74 (W)
Depth32 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Drainboardswith Left and Right-Hand Drainboards
Overall Length54"
Splash Height11"
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
Weight213 LBS
Height45 (H)
Width74 (W)
Depth32 (D)
Overall Length54"
Splash Height11"
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 1 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 1 Compartment Sink
Related products
picture
Quantum WR74-2148SG-5 48" W x 21" D Galvanized Steel Solid Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Quantum WR63-1248P 48" W x 12" D Green Epoxy Finish Includes 4 Wire Shelves Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
Rosseto LD205 3 Gal. Round Mosaic Milk Urn
Advance Tabco KSS-306 72" W x 30" D Stainless Steel 14 Gauge Work Table
Advance Tabco MS-242 24" W x 24" D Stainless Steel 16 Gauge Work Table
Advance Tabco SU-P-111 Replacement Gas Orifice for 4 and 5 Wells Wet Bath Units
Advance Tabco PRD-24-36 36" W x 25" D Open Base 7" Splash Prestige Underbar Drainboard
Hatco HXMH-54 57.9" W 1 Aluminum Flat Shelf Horizontal Heated Merchandiser with LED Lighting Warmer - 120 Volts
Hatco HWBHRT-11QT (1) 11 Qt. Round Stainless Steel Non-Insulated Drop-In Heated Well - 120 Volts
Yanco JP-5275 22 Oz. 7" Dia. Melamine Round Japanese Noodle Bowl