Advance Tabco 94-84-80-18L 111" W x 36" D x 45" H Stainless Steel 14 Gauge 4-Compartments Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 4 Compartment Sink
SKU:
94-84-80-18L
MPN:
94-84-80-18L
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco 94-84-80-18L stainless steel sink features four 20" x 28" compartments with 14" bowl depth and an 11" backsplash for heavy-duty prep.
  • 11" backsplash protects walls
  • Left-hand 18" drainboard
  • NSF certified; requires two faucets
  • 111" overall length for large prep stations
  • Four 28" x 20" compartments
  • 14 gauge Type 304 stainless steel
Weight348 LBS
Height45 (H)
Width112 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)20"
DrainboardsWith Left-Hand Drainboard
Overall Length111"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height11"
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Cartridge111 36 x 45
Style1 Drainboard
Filter TypeStraight / Line Sinks
Weight348 LBS
Height45 (H)
Width112 (W)
Depth36 (D)
Overall Length111"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height11"
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Cartridge111 36 x 45
Style1 Drainboard
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 4 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 4 Compartment Sink