Advance Tabco CRI-16-36-10 36" W x 21" D x 33" H Stainless Steel Underbar Basics Cocktail Unit
Shop all Advance Tabco Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
SKU:
CRI-16-36-10
MPN:
CRI-16-36-10
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
  • 4" backsplash for cleanliness and safety
  • 155 lbs. capacity for ample storage
  • Durable stainless steel construction
  • 10 cold plate circuits for efficient cooling
  • Freestanding design for easy placement
  • Adjustable feet for stability
Weight120 LBS
Height33 (H)
Width36 (W)
Depth21 (D)
Bin Depth16" Deep
Cold Plate10 Circuits
ConstructionStainless Steel & Galvanized
Filter TypeIce Bins with Cold Plate
Ice Capacity155 Lbs.
Splash4"
ManufacturerAdvance Tabco
Item TypeIce Bins with Cold Plate
Weight120 LBS
Height33 (H)
Width36 (W)
Depth21 (D)
Bin Depth16" Deep
Cold Plate10 Circuits
Ice Capacity155 Lbs.
Splash4"
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
  • Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
Related products
picture
Advance Tabco TAG-365 60" W x 30" D Galvanized Base 16 Gauge Flat Top Work Table
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco AUR-84 84" W Stainless Steel Table Mounted Utensil Rack
Pro IconFree shipping
Yanco OK-7015 14.5" W x 4.25" D Rectangular Melamine Ocean Sushi Plate