Advance Tabco CU-18-132-2 132" W x 18" D 18 Gauge Stainless Steel Double Overshelf
Shop all Advance Tabco Table Mounted Overshelves
SKU:
CU-18-132-2
MPN:
CU-18-132-2
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco cu-18-132-2 double overshelf measures 132" wide by 18" deep and uses 18 gauge 18/430 stainless steel for corrosion resistance. This NSF-certified unit mounts over equipment with two shelves that enhance storage capacity.
  • NSF certified for foodservice use
  • 18" depth fits standard backspaces
  • Mounting clarified with model numbers
  • 18 Gauge stainless steel for durability
  • 132" width spans large equipment
  • Double shelf design increases storage
Weight255 LBS
Width132 (W)
Depth18 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)18"
Filter TypeShelves
Gauge18 Gauge
ShelvesDouble
Width (side - side)121" - 132"
ManufacturerAdvance Tabco
Number of Shelves2 Shelves
StyleDouble
Weight255 LBS
Width132 (W)
Depth18 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)18"
Filter TypeShelves
Gauge18 Gauge
ShelvesDouble
Width (side - side)121" - 132"
ManufacturerAdvance Tabco
Number of Shelves2 Shelves
StyleDouble
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Table Mounted Overshelves
  • Restaurant Equipment
  • Table Mounted Overshelves
Related products
picture
Jade JCM-108-NG 108" W Natural Gas Wall Mounted Titan Cheesemelter - 90,000 BTU
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco SCT-108 108" W Stainless Steel Double Hooks Pot Rack
Pro IconFree shipping
Chef Master 90219 Beer Tap Plugs
Fri-Jado MCC 24-3 H SS FD PT UF 23.63" W Self-Service 3 Shelves Pass-Through Modular Convenience Counter - 208 Volts
Component Hardware KL54-8012-SE4 8" Centers Stainless Steel Compression Wall Mount Encore Faucet
New Age 53200S 16" W Aluminum Rust Proof Portable Hands Free Sanitation Stand