Advance Tabco DSG-12G-84 84" W Tempered Glass Single-Sided Sleek Shield Food Shield
Shop all Advance Tabco Sneeze Guards
SKU:
DSG-12G-84
MPN:
DSG-12G-84
Commercial design services
Advance Tabco DSG-12G-84 tempered glass shield offers an 84" W sneeze guard with 3/8" heat-tempered front and top glass and 1/4" side panels to meet NSF standards.
  • 100 pounds top glass evenly distributed load
  • Chamber Lock™ rotation in 15° intervals
  • Stainless steel countertop frame construction
  • 84" W tempered glass front protection
  • 1/4" thick side panels meet NSF depth
  • 3/8" thick heat tempered top glass support
Weight298 LBS
Height18 (H)
Width84 (W)
ServiceFull / Self-Service
Width (side - side)80" - 85"
ManufacturerAdvance Tabco
Length84"
StyleTwo Sided
Service TypeFull / Self Service
Weight298 LBS
Height18 (H)
Width84 (W)
ServiceFull / Self-Service
Width (side - side)80" - 85"
ManufacturerAdvance Tabco
Length84"