Advance Tabco DTC-K30-144L 143" Long L-Shaped 14 Gauge 304 Stainless Steel Right to Left Korner Clean Dishtable
Shop all Advance Tabco Dishtable
SKU:
DTC-K30-144L
MPN:
DTC-K30-144L
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco DTC-K30-144L korner clean dishtable features a 143" L-shaped 14 gauge Type 304 stainless steel surface with a 10-1/2" backsplash and 3" rolled rims.
  • Stainless steel legs for support
  • 3" rolled front and side rims for spills
  • Fits 133"–144" end corner openings
  • 143" L-shaped 14 Gauge Type 304 stainless steel
  • 10" H backsplash protects walls
  • Right-to-left Korner orientation for workflow
Weight360 LBS
Height44 (H)
Width143 (W)
DirectionRight to Left
Filter TypeClean Dishtables
Leg TypeStainless Steel Legs
ShapeCorner
Splash Height10" H
Stainless Gauge14 Gauge
Stainless Series304 Series
ManufacturerAdvance Tabco
StyleL-Shaped
Item TypeClean Dishtables
Dishtable LegsStainless Steel
Dishtable ShapeL-Shaped
Weight360 LBS
Height44 (H)
Width143 (W)
DirectionRight to Left
Filter TypeClean Dishtables
Leg TypeStainless Steel Legs
ShapeCorner
Splash Height10" H
Stainless Gauge14 Gauge
Stainless Series304 Series
ManufacturerAdvance Tabco
StyleL-Shaped
Item TypeClean Dishtables
Dishtable LegsStainless Steel
Dishtable ShapeL-Shaped
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Dishtable