Advance Tabco DTC-K30-48L 47" Long L-Shaped 14 Gauge 304 Stainless Steel Right to Left Korner Clean Dishtable
Shop all Advance Tabco Dishtable
SKU:
DTC-K30-48L
MPN:
DTC-K30-48L
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Streamline dishroom workflow with the Advance Tabco DTC-K30-48L, a 47" L-shaped clean dishtable made of 14 gauge Type 304 stainless steel.
  • Stainless steel legs with crossrails
  • 3" rolled front and side rims
  • Fits 37"–48" end corner widths, 49"–60"
  • L-shaped 47" corner dishtable for right-to-left workflows
  • 10-1/2" backsplash for splash containment
  • 14 Gauge Type 304 stainless steel
Weight200 LBS
Height44 (H)
Width48 (W)
DirectionRight to Left
Filter TypeClean Dishtables
Leg TypeStainless Steel Legs
ShapeCorner
Splash Height10" H
Stainless Gauge14 Gauge
Stainless Series304 Series
ManufacturerAdvance Tabco
StyleL-Shaped
Item TypeClean Dishtables
Dishtable LegsStainless Steel
Dishtable ShapeL-Shaped
Weight200 LBS
Height44 (H)
Width48 (W)
DirectionRight to Left
Filter TypeClean Dishtables
Leg TypeStainless Steel Legs
ShapeCorner
Splash Height10" H
Stainless Gauge14 Gauge
Stainless Series304 Series
ManufacturerAdvance Tabco
StyleL-Shaped
Item TypeClean Dishtables
Dishtable LegsStainless Steel
Dishtable ShapeL-Shaped
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Dishtable