Advance Tabco DTC-K70-84L 44" H 16 Gauge Stainless Steel Legs L-Shaped Korner Clean Dishtable
Shop all Advance Tabco Dishtable
SKU:
DTC-K70-84L
MPN:
DTC-K70-84L
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco's DTC-K70-84L l-shaped clean dishtable features a 16 gauge Type 304 stainless steel surface, a 10-1/2" backsplash, and 3" rolled rims for durability.
  • NSF certified for compliance
  • Fits 73"–84" corner widths
  • Designed for right-to-left workflow
  • L-shaped 16 Gauge Type 304 stainless steel
  • Stainless steel legs with crossrails
  • 83" long with 10-1/2" backsplash
Weight245 LBS
Height44 (H)
Width84 (W)
DirectionRight to Left
Filter TypeClean Dishtables
Leg TypeStainless Steel
ShapeCorner
Splash Height10" H
Stainless Gauge16 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
StyleL-Shaped
Item TypeClean Dishtables
Dishtable LegsStainless Steel
Dishtable ShapeL-Shaped
Stainless Series304 Series
Weight245 LBS
Height44 (H)
Width84 (W)
DirectionRight to Left
Filter TypeClean Dishtables
Leg TypeStainless Steel
ShapeCorner
Splash Height10" H
Stainless Gauge16 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
StyleL-Shaped
Item TypeClean Dishtables
Dishtable LegsStainless Steel
Dishtable ShapeL-Shaped
Stainless Series304 Series
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Dishtable