Advance Tabco DTC-S30-108R 107" W x 44" H x 30" D 14 Gauge Stainless Steel Legs Clean Straight Dishtable
Shop all Advance Tabco Dishtable
SKU:
DTC-S30-108R
MPN:
DTC-S30-108R
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco DTC-S30-108R clean dishtable measures 107" W x 30" D x 44" H. Made of 14 gauge Type 304 stainless steel, it features a 10" H backsplash and 3" rolled rims.
  • NSF certified for dishroom compliance
  • Stainless steel legs for stability
  • Attaches right of dish machine operator
  • 107" W x 30" D dishtable design
  • 10" H backsplash protects walls
  • 14 Gauge Type 304 stainless steel
Weight210 LBS
Height44 (H)
Width107 (W)
Depth30 (D)
DirectionLeft to Right
Filter TypeClean Dishtables
Leg TypeStainless Steel
Splash Height10" H
Stainless Gauge14 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
StyleStraight
Item TypeClean Dishtables
Dishtable LegsStainless Steel
Dishtable ShapeStraight
Stainless Series304 Series
Weight210 LBS
Height44 (H)
Width107 (W)
Depth30 (D)
DirectionLeft to Right
Filter TypeClean Dishtables
Leg TypeStainless Steel
Splash Height10" H
Stainless Gauge14 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
StyleStraight
Item TypeClean Dishtables
Dishtable LegsStainless Steel
Dishtable ShapeStraight
Stainless Series304 Series
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Dishwashing Equipment
  • Dishtable
  • Dishwashing Equipment
  • Dishtable