Advance Tabco DTC-S30-60L 59" W x 44" H x 30" D 14 Gauge Stainless Steel Legs Clean Straight Dishtable
Shop all Advance Tabco Dishtable
SKU:
DTC-S30-60L
MPN:
DTC-S30-60L
Commercial design services
Built for heavy use, the Advance Tabco DTC-S30-60L dishtable measures 59" W x 44" H x 30" D and uses 14 gauge Type 304 stainless steel. It features a 10" H backsplash and 3" rolled rims for durability and hygiene in high-volume operations.
  • Stainless steel legs with crossrails
  • 3" rolled front and side rims reduce drips
  • NSF certified for dishroom compliance
  • 59" W x 30" D stainless Type 304
  • 10" H backsplash protects walls
  • 14 Gauge top and legs for support
Weight90 LBS
Height44 (H)
Width59 (W)
Depth30 (D)
DirectionRight to Left
Filter TypeClean Dishtables
Leg TypeStainless Steel
Splash Height10" H
Stainless Series304 Series
Weight90 LBS
Height44 (H)
Width59 (W)
Depth30 (D)
DirectionRight to Left
Filter TypeClean Dishtables
Leg TypeStainless Steel
Splash Height10" H
  • Dishtable
Related products
picture
Structural Concepts FB4S-3R Single-Deck 50" X 43" X 51-3/4" Designed For Remote Refrigeration
Pro IconFree shipping
picture
Micro Matic MBB68-E 69.5" Black Exterior Solid Door Pro-Line E-Series Refrigerated Back Bar Cabinet - 115 Volts