Advance Tabco DTC-S30-96R 95" W x 44" H x 30" D 14 Gauge Stainless Steel Legs Clean Straight Dishtable
Shop all Advance Tabco Dishtable
SKU:
DTC-S30-96R
MPN:
DTC-S30-96R
Commercial design services
Equip busy washing stations with the Advance Tabco DTC-S30-96R dishtable, a 95" W x 30" D unit made from 14 gauge type 304 stainless steel. This NSF-certified unit has a 10" H backsplash and 3" rolled rims for efficient workflow.
  • NSF certified for compliance
  • Stainless steel legs for stability
  • Designed to mount right of dish machine operator
  • 95" W x 30" D stainless work surface
  • 14 Gauge Type 304 stainless steel
  • 10" H backsplash for splash protection
Weight125 LBS
Height44 (H)
Width95 (W)
Depth30 (D)
DirectionLeft to Right
Filter TypeClean Dishtables
Leg TypeStainless Steel
Splash Height10" H
Stainless Series304 Series
Weight125 LBS
Height44 (H)
Width95 (W)
Depth30 (D)
DirectionLeft to Right
Filter TypeClean Dishtables
Leg TypeStainless Steel
Splash Height10" H
  • Dishtable
Related products
picture
Quantum DWB24 Two 24" Chrome Plated Single Wall Mount Cantilever Arm