Advance Tabco DTS-G70-72L 71" L 16 Gauge 304 Stainless Steel L-Shaped Island-Soil Dishtable
Shop all Advance Tabco Dishtable
SKU:
DTS-G70-72L
MPN:
DTS-G70-72L
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco dts-g70-72l 71" L-shaped island soiled dishtable uses 16 gauge Type 304 stainless steel and a 10" H backsplash. It has a pre-rinse sink, stainless steel legs with crossrails, meets NSF certification, and weighs 230 pounds.
  • Stainless steel legs with crossrails
  • 10" H backsplash protects walls
  • NSF certified for commercial dishwashing
  • Island-style L-shaped design for workflow
  • 16 Gauge Type 304 stainless steel
  • 71" length fits 61" - 72" openings
Weight230 LBS
Height44 (H)
Width72 (W)
DirectionLeft To Right
Filter TypeDirty / Soiled Dishtables
Leg TypeStainless Steel
Length71"
ShapeIsland
Splash Height10" H
Stainless Gauge16 Gauge
Stainless Series304 Series
ManufacturerAdvance Tabco
StyleL-Shaped
Item TypeDirty / Soiled Dishtables
Dishtable LegsStainless Steel
Dishtable ShapeL-Shaped
Weight230 LBS
Height44 (H)
Width72 (W)
DirectionLeft To Right
Leg TypeStainless Steel
Length71"
ShapeIsland
Splash Height10" H
Stainless Gauge16 Gauge
Stainless Series304 Series
ManufacturerAdvance Tabco
StyleL-Shaped
Dishtable LegsStainless Steel
Dishtable ShapeL-Shaped
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Dishwashing Equipment
  • Dishtable
  • Dishwashing Equipment
  • Dishtable