Advance Tabco DTS-U30-144R 108" W x 44.5" H x 144" D 14 Gauge Stainless Steel Legs U-Shaped Soiled Dishtable
Shop all Advance Tabco Dishtable
SKU:
DTS-U30-144R
MPN:
DTS-U30-144R
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco DTS-U30-144R dishtable measures 108" W x 44.5" H x 144" D, made of 14 gauge type 304 stainless steel. It features a 10" H backsplash, pre-rinse sink, and ships in two pieces, meeting NSF and CSA standards.
  • Includes pre-rinse sink and basket for prep speed
  • 10" H backsplash protects walls from splashes
  • NSF
  • 108" W x 44.5" H x 144" D for workflow efficiency
  • U-shaped design for operator convenience
  • 14 Gauge Type 304 stainless steel for durability
Weight600 LBS
Height44.5 (H)
Width108 (W)
Depth144 (D)
DirectionRight to Left
Filter TypeDirty / Soiled Dishtables
Leg TypeStainless Steel
ShapeU-Shaped
Splash Height10" H
Stainless Gauge14 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
StyleU-Shaped
Item TypeDirty / Soiled Dishtables
Dishtable LegsStainless Steel
Dishtable ShapeU-Shaped
Stainless Series304 Series
Weight600 LBS
Height44.5 (H)
Width108 (W)
Depth144 (D)
DirectionRight to Left
Leg TypeStainless Steel
ShapeU-Shaped
Splash Height10" H
Stainless Gauge14 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
StyleU-Shaped
Dishtable LegsStainless Steel
Dishtable ShapeU-Shaped
Stainless Series304 Series
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Advance Tabco EG-2424 24" W x 24" D Green Epoxy Coated Special Value Wire Shelving
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco BSW2-120-B-SB 31.81" W Vinyl Covered Steel Electric Portable Hot Food Buffet Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco HF-SS-367M 36" D x 84" W 14 Gauge 304 Stainless Steel Work Table
Hatco GRHDH-3PD 45.5" W Stainless Steel 3 Shelf Countertop Glo-Ray Heated Display Case - 120 Volts
Hatco GR2A-60 63.5" W Aluminum Standard Wattage Glo-Ray Designer Strip Heater - 120 Volts 1050 Watts
Glastender PRK-TN Primary Regulator Kit
Omcan USA 47766 48" W Stainless Steel Countertop Natural Gas Charbroiler - 140,000 BTU