Advance Tabco DTS-U30-96L 108" W x 44.5" H x 96" D 14 Gauge Stainless Steel Legs U-Shaped Soiled Dishtable
Shop all Advance Tabco Dishtable
SKU:
DTS-U30-96L
MPN:
DTS-U30-96L
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco DTS-U30-96L dishtable measures 108" W x 44.5" H x 96" D. It has 14 gauge type 304 stainless steel, stainless steel legs, and a U-shaped layout with a 10" H backsplash, pre-rinse sink, and CSA-compliant design.
  • Stainless steel legs with crossrails
  • Integrated pre-rinse sink with basket
  • U-shaped configuration for optimized workflow
  • 10" H backsplash protects walls from splashes
  • 14 Gauge Type 304 stainless steel construction
Weight490 LBS
Height44.5 (H)
Width108 (W)
Depth96 (D)
DirectionLeft to Right
Filter TypeDirty / Soiled Dishtables
Leg TypeStainless Steel
ShapeU-Shaped
Splash Height10" H
Stainless Gauge14 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
StyleU-Shaped
Item TypeDirty / Soiled Dishtables
Dishtable LegsStainless Steel
Dishtable ShapeU-Shaped
Stainless Series304 Series
Weight490 LBS
Height44.5 (H)
Width108 (W)
Depth96 (D)
DirectionLeft to Right
Leg TypeStainless Steel
ShapeU-Shaped
Splash Height10" H
Stainless Gauge14 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
StyleU-Shaped
Dishtable LegsStainless Steel
Dishtable ShapeU-Shaped
Stainless Series304 Series
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Dishwashing Equipment
  • Dishtable
  • Dishwashing Equipment
  • Dishtable
Related products
picture
National Public Seating SPST484L 149" W x 192" D Seated Riser Stage Pie
Pro IconFree shipping
picture
Hatco CWBR-3 Stainless Steel Three Pans Drop-In Refrigerated Well - 120 Volts
Pro IconFree shipping
Fri-Jado HD 3 SQ SS 42.63" W Stainless Steel Curved Glass Hot Deli Inline Merchandiser - 208 Volts