Advance Tabco DTU-U60-60R 60" W 16 Gauge 304 Stainless Steel Top Right of Machine Undercounter Dishtable
Shop all Advance Tabco Dishtable
SKU:
DTU-U60-60R
MPN:
DTU-U60-60R
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Engineered for busy kitchens, the Advance Tabco DTU-U60-60R undercounter dishtable has a 16 gauge Type 304 stainless steel top and a 20" x 20" x 5" sink bowl for efficient workflow.
  • 10.5" H backsplash protects walls from splashes
  • 60" x 30" footprint fits undercounter spaces
  • 20" x 20" x 5" right-side sink bowl for workflow
  • 16 Gauge Type 304 stainless top resists corrosion
Weight95 LBS
Height44.5 (H)
Width60 (W)
Depth30 (D)
Filter TypeUndercounter Dishtables
Leg TypeStainless Steel
Length60"
Sink LocationRight of Machine
Splash Height10" H
ManufacturerAdvance Tabco
Item TypeUndercounter Dishtables
Dishtable LegsStainless Steel
Dishtable ShapeStraight
Stainless Gauge16 Gauge
Stainless Series304 Series
Weight95 LBS
Height44.5 (H)
Width60 (W)
Depth30 (D)
Leg TypeStainless Steel
Length60"
Sink LocationRight of Machine
Splash Height10" H
ManufacturerAdvance Tabco
Dishtable LegsStainless Steel
Dishtable ShapeStraight
Stainless Gauge16 Gauge
Stainless Series304 Series
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Dishwashing Equipment
  • Dishtable
  • Dishwashing Equipment
  • Dishtable