Advance Tabco FC-1-1824-24R-X 44.5" W 16 Gauge Stainless Steel Special Value Fabricated Sink
Shop all Advance Tabco 1 Compartment Sink
SKU:
FC-1-1824-24R-X
MPN:
FC-1-1824-24R-X
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco FC-1-1824-24R-X sink features an 18" x 24" x 14" bowl, a 24" right drainboard, and 16 gauge Type 304 stainless steel. NSF-certified with an 8" OC faucet pattern, tile edge splash, and adjustable legs.
  • Stainless steel legs with adjustable bracing
  • 8" OC faucet holes
  • NSF certified for food service
  • 16 gauge Type 304 stainless steel
  • Right-hand 24" drainboard
  • One-compartment 18" x 24" x 14" bowl
Weight139 LBS
Height43 (H)
Width44.5 (W)
Depth29.5 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Drainboardswith Right-Hand Drainboards
Overall Length44.5"
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Weight139 LBS
Height43 (H)
Width44.5 (W)
Depth29.5 (D)
Overall Length44.5"
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
  • 1 Compartment Sink
Related products
picture
Advance Tabco VKS-308 96" W x 30" D 14 Gauge 304 Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Work Table
Pro IconFree shipping
picture
Duke EP-6-CBPG 88" W Stainless Steel 6 Pan Mobile Enclosed Shelf Base Thurmaduke Steamtable
Pro IconFree shipping
Omcan USA 47822 14" Detachable Immersion Blender Shaf