Advance Tabco FC-2-1818-24RL-X 43" H x 84" W x 24" D 16 Gauge 304 Stainless Steel 2-Compartment Special Value Fabricated Sink
Shop all Advance Tabco 2 Compartment Sink
SKU:
FC-2-1818-24RL-X
MPN:
FC-2-1818-24RL-X
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco FC-2-1818-24RL-X 43" H x 84" W x 24" D stainless steel sink has 16 gauge Type 304 construction, two 18" x 18" x 14" bowls, and left/right drainboards.
  • NSF certified for foodservice sanitation
  • 8" OC faucet holes fit commercial faucets
  • Durable 16 gauge Type 304 stainless steel
  • Left and right 24" drainboards enhance workflow
  • Two 18" x 18" x 14" deep compartments for prep
Weight200 LBS
Height43 (H)
Width84 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionStainless Steel
DrainboardsWith Left & Right-Hand Drainboards
Overall Length84"
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
Compartment Width (side-side)18"
Weight200 LBS
Height43 (H)
Width84 (W)
Depth24 (D)
Overall Length84"
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 2 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 2 Compartment Sink