Advance Tabco FC-2-2424-24R 43" H x 74.5" W x 35.5" D 16 Gauge 304 Stainless Steel 2-Compartment Fabricated Sink
Shop all Advance Tabco 2 Compartment Sink
SKU:
FC-2-2424-24R
MPN:
FC-2-2424-24R
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco FC-2-2424-24R 43" H x 74.5" W x 35.5" D 16 gauge Type 304 stainless steel two-compartment sink with 24" x 24" x 14" bowls, right drainboard, and NSF certification.
  • Adjustable legs with cross-bracing for stability
  • NSF-certified for compliance
  • 16 Gauge 304 stainless steel for durability
  • Right-hand 24" drainboard for prep/draining
  • Two 24" x 24" x 14" bowls for washing
Weight240 LBS
Height43 (H)
Width74.5 (W)
Depth29.5 (D)
Base ConstructionStainless Steel
DrainboardsWith Right-Hand Drainboard
Overall Length74.5"
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Compartment Width (side-side)24"
Weight240 LBS
Height43 (H)
Width74.5 (W)
Depth29.5 (D)
Overall Length74.5"
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 2 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 2 Compartment Sink