Advance Tabco FC-3-1524-24R 71.5" W 16 Gauge Stainless Steel Base Fabricated Sink
Shop all Advance Tabco 3 Compartment Sink
SKU:
FC-3-1524-24R
MPN:
FC-3-1524-24R
Commercial design services
Built for foodservice, the Advance Tabco FC-3-1524-24R three-compartment sink features 16 gauge type 304 stainless steel, a 24" right drainboard, and 15" x 24" x 14" bowls for handwashing and warewashing.
  • Legs with side crossrails, adjustable feet
  • Right-hand 24" drainboard for workflow
  • NSF certified for commercial kitchens
  • 71.5" overall length for large prep areas
  • Three 15" compartments, 14" deep
  • 16 Gauge Type 304 stainless steel
Weight210 LBS
Height43 (H)
Width71.5 (W)
Depth29.5 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)15"
DrainboardsWith Right-Hand Drainboard
Filter TypeStraight / Line Sinks
Overall Length71.5"
Sink Depth (rim-drain)14"
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Gauge16 Gauge
Weight210 LBS
Height43 (H)
Width71.5 (W)
Depth29.5 (D)
Overall Length71.5"
Sink Depth (rim-drain)14"
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
  • 3 Compartment Sink
Related products
picture
Advance Tabco FC-FM-3119FV 31" W x 23" D 16 Gauge Freestanding Service Sink
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco TFAG-306 72" W x 30" D 430 Stainless Steel Top 16 Gauge Work Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco 7-PS-24 Tubular Wall Support Brackets
Hatco GRA-120 120" W Aluminum Single Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 2100 Watts