Advance Tabco FC-3-3024-30L 123" W 16 Gauge Stainless Steel Base Fabricated Sink
Shop all Advance Tabco 3 Compartment Sink
SKU:
FC-3-3024-30L
MPN:
FC-3-3024-30L
Commercial design services
Advance Tabco FC-3-3024-30L 123" W stainless steel three-compartment sink has three 30" x 24" x 14" bowls, a left drainboard, tile edge splash, and 8.5" splash height.
  • Adjustable stainless steel legs
  • Left-hand drainboard for washing workflow
  • NSF certified for commercial use
  • 3-compartment layout for high-volume prep
  • 16 Gauge Type 304 stainless steel
  • 30" x 24" x 14" bowls for deep cleaning
Weight350 LBS
Height43 (H)
Width123 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)30"
DrainboardsWith Left-Hand Drainboard
Overall Length123"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8.5"
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Filter TypeStraight / Line Sinks
Gauge16 Gauge
Weight350 LBS
Height43 (H)
Width123 (W)
Depth30 (D)
Overall Length123"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8.5"
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
  • 3 Compartment Sink