Advance Tabco FC-4-1818-18RL 108" W x 24" D x 42" H Stainless Steel 16 Gauge 4-Compartments Fabricated Sink
Shop all Advance Tabco 4 Compartment Sink
SKU:
FC-4-1818-18RL
MPN:
FC-4-1818-18RL
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco FC-4-1818-18RL sink has a 108" length with four 18" x 18" x 14" compartments, 16 gauge Type 304 stainless steel, left/right drainboards, and an 8" splash.
  • 8" OC faucet holes for two faucets (CSA compatible)
  • Left & right drainboards for prewash tasks
  • Stainless steel leg
  • 108" W x 24" D x 42" H stainless steel
  • Four 18" x 18" x 14" compartments for efficiency
  • 16 Gauge Type 304 corrosion-resistant
Weight280 LBS
Height42 (H)
Width108 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)18"
DrainboardsWith Left & Right-Hand Drainboards
Overall Length108"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Cartridge108 24 x 42
Style2 Drainboards
Filter TypeFabricated Sinks
Weight280 LBS
Height42 (H)
Width108 (W)
Depth24 (D)
Overall Length108"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Cartridge108 24 x 42
Style2 Drainboards
Filter TypeFabricated Sinks
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 4 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 4 Compartment Sink
Related products
picture
Yanco FU-312 12" W Bone White Porcelain Square Fuji Plate