Advance Tabco FC-FM-100-F 100" W x 19.5" D 16 Gauge Freestanding Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Utility Sink
SKU:
FC-FM-100-F
MPN:
FC-FM-100-F
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco's FC-FM-100-F multiwash hand sink measures 100" W x 19.5" D and is made of 16 gauge type 304 stainless steel. It features five faucets, a 3-1/2" rear drain, 8" deep bowls, stainless steel legs, and an 8-1/2" backsplash.
  • Freestanding with stainless legs for stability
  • NSF certified for foodservice
  • 8" deep bowls with 3-1/2" rear drains
  • 100" W x 19.5" D stainless steel 16 gauge
  • Includes five faucets for operation
  • Five-station layout boosts handwashing
Weight155 LBS
Height42.5 (H)
Width100 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front - back)16"
Bowl Height (rim to drain)8" Deep
Bowl Width (left to right)20" & Up
FaucetFaucet Included
FeaturesMulti-Station
StyleFreestanding
ManufacturerAdvance Tabco
Weight155 LBS
Height42.5 (H)
Width100 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front - back)16"
FaucetFaucet Included
FeaturesMulti-Station
StyleFreestanding
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Utility Sink
  • Commercial Sink
  • Utility Sink
Related products
picture
Empress JT 129100 Jumbo Tissue 9" 2Ply White (12 Rolls)
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco SR-12H 12" Stainless Steel Single Underbar Basics Add-On Speed Rail
Pro IconFree shipping
Hatco GR2AL-36D6 39.5" W Aluminum 6" Spacing Glo-Ray Designer Dual Strip Heater with Lights - 1330 Watts
Thunder Group PLMD032CL 32 Oz. Clear Polycarbonate Measuring Cup
Skyfood 11S-Z5 0.19" Shredding Disc for Use with PA-11S