Advance Tabco FC-FM-120EFADA 120" W x 19.5" D 16 Gauge Freestanding Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Utility Sink
SKU:
FC-FM-120EFADA
MPN:
FC-FM-120EFADA
Commercial design services
Handle high-traffic handwashing with a 120" freestanding multiwash sink built for durability.
  • Freestanding design with flanged feet
  • ADA compliant for accessible installation
  • NSF and cULus certified for foodservice
  • 16 Gauge 304 stainless steel construction
  • 120" width fits high-volume stations
  • Six electronic faucets for efficient hygiene
Weight170 LBS
Height42.5 (H)
Width120 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front - back)16"
Bowl Height (rim to drain)5" Deep
Bowl Width (left to right)20" & Up
ManufacturerAdvance Tabco
Weight170 LBS
Height42.5 (H)
Width120 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front - back)16"
Certifications
  • ADA Compliant certification
  • cULus Certified certification
  • Utility Sink
Related products
picture
Skyfood MSKLE 74" Blade Stainless Steel Base Tabletop Meat or Bone Saw - 110 Volts 1-Ph