Advance Tabco FC-WM-100EFADA 100" W x 19.5" D 16 Gauge Wall Mounted Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Utility Sink
SKU:
FC-WM-100EFADA
MPN:
FC-WM-100EFADA
Commercial design services
Built for busy kitchens, the Advance Tabco FC-WM-100EFADA wall-mounted multiwash sink measures 100" wide by 19.5" deep and uses 16 gauge Type 304 stainless steel.
  • NSF and cULus certified for commercial use
  • ADA compliant for accessibility
  • Includes 3-1/2" rear basket drain
  • 100" width fits high-traffic stations
  • 16 gauge Type 304 stainless steel
  • Five electronic faucets reduce cross-contamination
Weight121 LBS
Height25.5 (H)
Width100 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front - back)16"
Bowl Height (rim to drain)5" Deep
Bowl Width (left to right)20" & Up
ManufacturerAdvance Tabco
Weight121 LBS
Height25.5 (H)
Width100 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front - back)16"
  • Utility Sink
Related products
picture
Carter-Hoffmann ETD2S1418 All Stainless Steel 2 Stacks Enclosed Tray Dispenser for 14" x 18" Trays
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Caddy Corporation CM-2720-C-10 140 Cups & 210 Saucers Up to 5.75" Dia. Cantilever Unheated Caddy Magic Cup or Saucer Rack Dispenser for 20" x 20" Racks
Yanco SF-164 64 Oz. White Round Fluted Porcelain Accessories Soufflé Bowl
Yanco OK-7010 9" W x 4" D Rectangular Melamine Ocean Sushi Plate