Advance Tabco FS-1-1620-18RL 52" W 14 Gauge Stainless Steel Fabricated Sink
Shop all Advance Tabco 1 Compartment Sink
SKU:
FS-1-1620-18RL
MPN:
FS-1-1620-18RL
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Engineered for busy kitchens, the Advance Tabco FS-1-1620-18RL sink features 14 gauge Type 304 stainless steel, an 18" bowl depth, 8" OC faucet holes, and a tile edge splash.
  • NSF certified for health standards
  • 8" OC faucet holes for commercial faucets
  • Adjustable stainless steel legs with 1" feet
  • 14 gauge 304 stainless steel for durability
  • Left/right drainboards for workflow
  • 52" length for prep and wash
Weight100 LBS
Height42 (H)
Width52 (W)
Depth26 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Drainboardswith Left and Right-Hand Drainboards
Overall Length52"
Splash Height8-1/2"
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
Weight100 LBS
Height42 (H)
Width52 (W)
Depth26 (D)
Overall Length52"
Splash Height8-1/2"
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 1 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 1 Compartment Sink