Advance Tabco FS-1-1824-24R 44.5" W 14 Gauge Stainless Steel Fabricated Sink
Shop all Advance Tabco 1 Compartment Sink
SKU:
FS-1-1824-24R
MPN:
FS-1-1824-24R
Commercial design services
Advance Tabco FS-1-1824-24R sink features a 1-compartment bowl (18" x 24" x 14" deep) with a 24" right drainboard. Made of 14 gauge Type 304 stainless steel, it includes an 8" OC faucet hole, tile edge splash, and adjustable legs.
  • Stainless steel legs with crossrails
  • 8" OC faucet holes
  • NSF certified for foodservice
  • 1-compartment 18" x 24" x 14" deep bowl
  • Right-hand 24" drainboard
  • 14 Gauge Type 304 stainless steel
Weight105 LBS
Height43 (H)
Width44.5 (W)
Depth29.5 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Drainboardswith Right-Hand Drainboards
Overall Length44.5"
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Weight105 LBS
Height43 (H)
Width44.5 (W)
Depth29.5 (D)
Overall Length44.5"
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
  • 1 Compartment Sink
Related products
picture
Empress E189001 Black Polypropylene Heavy Weight Wrapped Fork (1000 Packs Per Case)
Pro IconFree shipping
picture
Jade JGT-2448-LP 48" W Stainless Steel Countertop Liquid Propane Thermostatic Controls Supreme Griddle - 120,000 BTU
Pro IconFree shipping
Advance Tabco 1620A-10 10" H x 18.5" W x 22.5" D 1 Compartment 304 Stainless Steel 18 Gauge Smart Series Sink
Winston F662T 90 Lbs. Stainless Steel Collectramatic Shortening Filter - 120 Volts 600 Watts
Yanco MD-338 45 Oz. 8" W White Melamine Square Milando Bowl