Advance Tabco FS-3-1824-18L 74.5" W 14 Gauge Stainless Steel Base Fabricated Sink
Shop all Advance Tabco 3 Compartment Sink
SKU:
FS-3-1824-18L
MPN:
FS-3-1824-18L
Commercial design services
Advance Tabco FS-3-1824-18L sink has 14 gauge 304 steel, an 18" left drainboard, three 18" x 24" x 14" bowls, and an 8" splash for heavy-use kitchens.
  • NSF certified for sanitation compliance
  • Left-hand drainboard for workflow
  • Adjustable stainless steel legs with bracing
  • 74.5" overall length for busy kitchens
  • Three compartments with 18" x 24" x 14" bowls
  • 14 Gauge Type 304 stainless steel
Weight174 LBS
Height43 (H)
Width74.5 (W)
Depth29.5 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)18"
DrainboardsWith Left-Hand Drainboard
Overall Length74.5"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8.5"
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Filter TypeStraight / Line Sinks
Gauge14 Gauge
Weight174 LBS
Height43 (H)
Width74.5 (W)
Depth29.5 (D)
Overall Length74.5"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8.5"
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
  • 3 Compartment Sink