Advance Tabco FS-FM-60KV 60" W x 19.5" D x 42.5" H 14 Gauge Stainless Steel Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Utility Sink
SKU:
FS-FM-60KV
MPN:
FS-FM-60KV
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco's FS-FM-60KV multiwash hand sink features durable 14 gauge 304 stainless steel, a 60" width, three stations, and a 16" x 8" bowl for high-traffic handwashing.
  • Freestanding design with flanged legs
  • Includes splash-mount faucet
  • 60" width fits busy kitchens
  • Multi-station 3-person hand sink
  • NSF certified for food service
  • 14 gauge Type 304 stainless steel
Weight135 LBS
Height42.5 (H)
Width60 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front to back)15" - 19"
Bowl Height (rim to drain)8" Deep
Bowl Width (left to right)20" & Up
FaucetFaucet Included
FeaturesMulti-Station
StyleFreestanding
ManufacturerAdvance Tabco
Weight135 LBS
Height42.5 (H)
Width60 (W)
Depth19.5 (D)
FaucetFaucet Included
FeaturesMulti-Station
StyleFreestanding
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Utility Sink
  • Commercial Sink
  • Utility Sink
Related products
picture
John Boos JNB02-X 48" W Wood Top Open with Side and Rear Crossrails Work Table