Advance Tabco FS-FM-80EFADA 80" W x 19.5" D x 42.5" H 14 Gauge Stainless Steel Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Utility Sink
SKU:
FS-FM-80EFADA
MPN:
FS-FM-80EFADA
Commercial design services
  • Freestanding Type 304 stainless steel legs
  • NSF certified for sanitation
  • Includes 3-1/2" rear basket drain
  • 80" W x 19.5" D heavy 14 gauge stainless steel
  • ADA compliant with 8-1/2" backsplash
  • Four electronic faucets for handwashing
Weight138 LBS
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front to back)15" - 19"
Bowl Height (rim to drain)5" Deep
Bowl Width (left to right)20" & Up
ManufacturerAdvance Tabco
Weight138 LBS
Depth19.5 (D)
Certifications
  • ADA Compliant certification
  • Utility Sink
Related products
picture
Advance Tabco SW-132 132" W Stainless Steel Double Hooks Pot Rack
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco EB-SS-369 108" W x 36" D 304 Stainless Steel 14 Gauge Open Front Work Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco RA-25SV 5" Dia. Swivel Special Value Bolted Stem Caster
Advance Tabco 7-PS-104 20 Oz. Stainless Steel Wall Mount Electronic Touchless Soap Dispenser
Advance Tabco VCTC-248 96" W x 25" D 16 Gauge 304 Stainless Steel Satin Countertop
Hatco TQ3500H208S615 14.7" W Horizontal Countertop Toast-Qwik Conveyor Toaster - 208 Volts
Yanco NS-703G 10.25" Dia. Green Melamine Round Deep Nessico 3 Compartments Plate
Yanco MD-612 12" L x 12" W White Melamine Round in Triangular Milando Plate