Advance Tabco FS-FM-80FV 80" W x 19.5" D x 42.5" H 14 Gauge Stainless Steel Multiwash Hand Sink with Toe-Operated Valve
Shop all Advance Tabco Utility Sink
SKU:
FS-FM-80FV
MPN:
FS-FM-80FV
Commercial design services
Advance Tabco's FS-FM-80FV multiwash hand sink measures 80" W x 19.5" D x 42.5" H and is made of 14 gauge type 304 stainless steel.
  • NSF certified for foodservice
  • Includes 3-1/2" rear basket drain
  • Freestanding with stainless legs and flanged feet
  • 80" W x 19.5" D for busy stations
  • Toe-operated valve reduces contamination
  • 14 gauge Type 304 stainless steel
Weight168 LBS
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front to back)15" - 19"
Bowl Height (rim to drain)8" Deep
Bowl Width (left to right)20" & Up
ManufacturerAdvance Tabco
Weight168 LBS
Depth19.5 (D)
  • Utility Sink