Advance Tabco FS-FM-80KV 80" W x 19.5" D x 42.5" H 14 Gauge Stainless Steel Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Utility Sink
SKU:
FS-FM-80KV
MPN:
FS-FM-80KV
Commercial design services
Advance Tabco FS-FM-80KV multiwash hand sink features 14 gauge Type 304 stainless steel, 80" width, 8" deep bowls, splash-mount faucet, and knee valve. NSF-certified for heavy-duty foodservice workflows.
  • Knee valve reduces hand contact
  • Freestanding legs with flanged feet
  • Bowl 15-17" front-to-back, 8" deep
  • 80" stainless steel 14-gauge NSF construction
  • Includes faucet and 3-1/2" rear drain
  • Multi-station layout boosts handwashing
Weight160 LBS
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front to back)15" - 19"
Bowl Height (rim to drain)8" Deep
Bowl Width (left to right)20" & Up
ManufacturerAdvance Tabco
Weight160 LBS
Depth19.5 (D)
  • Utility Sink