Advance Tabco FS-WM-100-ADA-F 100" W x 19.5" D x 25.5" H 14 Gauge 304 Stainless Steel Wall Mounted Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Hand Sinks and Accessories
SKU:
FS-WM-100-ADA-F
MPN:
FS-WM-100-ADA-F
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco's FS-WM-100-ADA-F wall-mounted multiwash hand sink features five workstation faucets with wrist blades, 14 gauge 304 stainless steel, 16" bowls, and tubular supports.
  • ADA compliant for accessibility and compliance
  • Wall-mounted 100" W x 19.5" D for space efficiency
  • Five faucet stations with wrist blades for high use
  • 304 stainless steel 14 gauge for corrosion resistance
Weight135 LBS
Height25.5 (H)
Width100 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front to back)19.5"
Bowl Height (rim to drain)5" Deep
Bowl Width (left to right)100"
FaucetFaucet Included
FeaturesMulti-Station
StyleWall Mounted
ManufacturerAdvance Tabco
Bowl Depth (front - back)16"
Item TypeWall Mounted
Weight135 LBS
Height25.5 (H)
Width100 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Width (left to right)100"
FaucetFaucet Included
FeaturesMulti-Station
StyleWall Mounted
ManufacturerAdvance Tabco
Bowl Depth (front - back)16"
Item TypeWall Mounted
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • ADA Compliant certification
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Hand Sinks and Accessories
  • Commercial Sink
  • Hand Sinks and Accessories