Advance Tabco NSGD-40-132 132" W Stainless Steel Stationary Sleek Shield Food Shield
Shop all Advance Tabco Sneeze Guards
SKU:
NSGD-40-132
MPN:
NSGD-40-132
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Engineered for busy self-service lines, the Advance Tabco NSGD-40-132 food shield offers a 132" wide, two-sided sneeze guard with 1/4" heat-tempered glass and a stainless top shelf.
  • Stainless steel top shelf for serviceware
  • Countertop self-service design
  • NSGD-40-132 model meets NSF standards
  • 132" stainless steel two-sided sneeze guard
  • Adjustable front glass with 15° Chamber Lock™
  • Tempered glass front and side panels
Weight840 LBS
Height19.25 (H)
Width132 (W)
Depth40 (D)
Item TypeSneeze Guards
Filter TypeSneeze Guards
Frame ConstructionStainless Steel
ServiceSelf-Service
Width (side - side)129" - 134"
ManufacturerAdvance Tabco
Length132"
StyleTwo Sided
Service TypeSelf Service
Weight840 LBS
Height19.25 (H)
Width132 (W)
Depth40 (D)
Item TypeSneeze Guards
Filter TypeSneeze Guards
ServiceSelf-Service
Width (side - side)129" - 134"
ManufacturerAdvance Tabco
Length132"
StyleTwo Sided
Service TypeSelf Service
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Salad Bar Equipment and Accessories
  • Sneeze Guards
  • Sneeze Guards
Related products
picture
Summit FF64BSS 23.63" W Black Stainless Steel Solid All-Refrigerator - 115 Volts 1-Ph
Pro IconFree shipping
picture
Rosseto SM345 21.6" W Black Steel Rectangular Multi Chef Base
Pro IconFree shipping
Rosseto AG202 48" W x 35.7" H Clear Acrylic Avant Guarde Shield + Serve Buffet Sneeze Guard with Stainless Steel Support