Advance Tabco ODS-15-120R 120" W x 15" D x 26" H Stainless Steel 18 Gauge Double Overshelf
Shop all Advance Tabco Table Mounted Overshelves
SKU:
ODS-15-120R
MPN:
ODS-15-120R
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco ods-15-120r stainless steel double overshelf is 120" wide, 15" deep, and 26" high. Made from 18 gauge 430 stainless steel, it features a 1" rear up-turn and two welded shelves for heavy use. Weighs 73.5 pounds.
  • 15" depth optimizes prep area
  • 26" work height fits standard counters
  • NSF certified for commercial food service
  • 120" wide heavy-duty stainless steel
  • Table-mounted design for secure integration
  • Double 18 Gauge shelves for load support
Weight73.5 LBS
Height26 (H)
Width120 (W)
Depth15 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)15"
Filter TypeShelves
Gauge18 Gauge
ShelvesDouble
Width (side - side)109" - 120"
ManufacturerAdvance Tabco
Number of Shelves2 Shelves
StyleDouble
Weight73.5 LBS
Height26 (H)
Width120 (W)
Depth15 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)15"
Filter TypeShelves
Gauge18 Gauge
ShelvesDouble
Width (side - side)109" - 120"
ManufacturerAdvance Tabco
Number of Shelves2 Shelves
StyleDouble
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Table Mounted Overshelves
  • Restaurant Equipment
  • Table Mounted Overshelves