Advance Tabco OTS-12-36R 36" W x 12" D 18 Gauge 430 Stainless Steel Single Overshelf
Shop all Advance Tabco Table Mounted Overshelves
SKU:
OTS-12-36R
MPN:
OTS-12-36R
Commercial design services
Advance Tabco OTS-12-36R single overshelf measures 36" W x 12" D and mounts to work tables to add a single storage shelf. Its 18 gauge 430 stainless steel construction resists corrosion, supports commercial use, and meets CSA requirements.
  • NSF certified for sanitation
  • 1" rear up-turn prevents falls
  • Supports commercial prep workflows
  • 18 Gauge 430 stainless steel
  • Table-mounted for secure attachment
  • 36" W x 12" D compact profile
Weight24 LBS
Height14 (H)
Width36 (W)
Depth12 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)12"
ShelvesSingle
Width (side - side)25" - 36"
StyleSingle
Weight24 LBS
Height14 (H)
Width36 (W)
Depth12 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)12"
ShelvesSingle
Width (side - side)25" - 36"
  • Table Mounted Overshelves
Related products
picture
Advance Tabco HB-SS-304 30" D x 48" W 14 Gauge 304 Stainless Steel Work Table
Pro IconFree shipping
picture
Thunder Group SLDS010L 3.25 Oz. Ivory Stainless Steel Ergonomic Handle #10 Lever Disher
Pro IconFree shipping
Fri-Jado MCC 24-4 H SS FD SB UF 23.63" W Self-Service 4 Shelves Solid Back Modular Convenience Counter - 208 Volts
Thunder Group PLMENU-1BL 8.5" W x 11" D Black Plastic Laminated Single Pocket Menu Cover