Advance Tabco PR-42X30-10-L 42" L x 29" H Stainless Steel Pass-Thru Ice Bin on Left Prestige Double Service Station
SKU:
PR-42X30-10-L
MPN:
PR-42X30-10-L
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
  • NSF certified for safety and sanitation
  • Pass-thru design enhances workflow
  • NSF certified for safety and quality
  • Stainless steel construction for durability
  • 10 cold plate circuits for efficient cooling
  • 70 lbs. ice capacity for high demand
Weight250 LBS
Height29 (H)
Width42 (W)
Depth40 (D)
Cold Plate10 Circuits
Components (left to right)Soda Chase, Ice Bin, Blender Unit with (2) Sinks
ConstructionStainless Steel
Filter TypeWorkstations with Cold Plates
Ice Capacity70 Lbs.
ManufacturerAdvance Tabco
Item TypeWorkstations With Cold Plate
Weight250 LBS
Height29 (H)
Width42 (W)
Depth40 (D)
Cold Plate10 Circuits
ConstructionStainless Steel
Ice Capacity70 Lbs.
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
  • Underbar Cocktail Station & Workstation
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
Related products
picture
Advance Tabco CK-SS-309M 108" W x 30" D 304 Stainless Steel 14 Gauge Cabinet Base Work Table
Pro IconFree shipping
picture
Sammic SU-520GP+ L 17" Seal Bar Stainless Steel Countertop Single Chamber Vacuum Packing Machine with Bluetooth Connectivity
Pro IconFree shipping
Advance Tabco KMS-367 36" D x 84" W Stainless Steel 16 Gauge Work Table
Multiplex 2705668 300 Lbs. Stainless Steel Countertop MDH-302 Ice & Beverage Dispenser - 120 Volts
Thunder Group TF001 Carbon Steel 2 Handles Wok
Waring WJX80XP Pusher for WJX80X Juice Extractor
Royal Range RTGE-24 24" W Stainless Steel Electric Griddle - 208 Volts
MVP Group IBC-36 35" H x 36" W x 27" D Deep Well Stainless Steel Top Electronic Thermostat IKON Bottle Cooler - 115 Volts 1-Ph