Advance Tabco PRC-19-48L 48" W x 20" D x 36" H Stainless Steel 10" Deep Prestige Ice Chest
Shop all Advance Tabco Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
SKU:
PRC-19-48L
MPN:
PRC-19-48L
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Transform your beverage service with the Advance Tabco PRC-19-48L stainless steel ice chest. This 48" W x 20" D x 36" H unit holds up to 108 lbs. of ice and features a 10" deep bin for convenient access.
  • Bottle well holds up to 6 bottles
  • NSF certified for safety and sanitation
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Durable stainless steel construction
  • Freestanding design for easy placement
  • 10" deep ice bin for ample storage
Weight115 LBS
Height36 (H)
Width48 (W)
Depth20 (D)
Bin Depth10" Deep
Cold PlateWithout
Components (left to right)Ice Bin, Bottle Well
ConstructionStainless Steel
Filter TypeIce Bins without Cold Plate
Splash7"
ManufacturerAdvance Tabco
Item TypeIce Bins without Cold Plate
Weight115 LBS
Height36 (H)
Width48 (W)
Depth20 (D)
Bin Depth10" Deep
Cold PlateWithout
ConstructionStainless Steel
Splash7"
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
  • Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
Related products
picture
Quantum WRS5-74-2148SS 48" W x 21" D Stainless Steel Solid Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Rosseto BD108 8" W Wood Rectangular 3 Compartments Building Block Condiment Tray
Pro IconFree shipping
Advance Tabco TOS-5-18 77.75" W x 18" D 18 Gauge Stainless Steel Double Food Table Overshelf