Advance Tabco PRC-19-48LR 48" W x 20" D x 36" H Stainless Steel 10" Deep Prestige Ice Chest
Shop all Advance Tabco Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
SKU:
PRC-19-48LR
MPN:
PRC-19-48LR
Commercial design services
Transform your beverage service with the Advance Tabco PRC-19-48LR stainless steel ice chest. This 48" W x 20" D x 36" H unit holds up to 70 pounds of ice and has a 10" deep design, perfect for keeping drinks cold.
  • NSF certified for safety and hygiene
  • Freestanding design for easy placement
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Durable stainless steel construction
  • Bottle well holds up to 12 bottles
  • 10" deep ice bin for ample storage
Weight145 LBS
Height36 (H)
Width48 (W)
Depth20 (D)
Bin Depth10" Deep
Cold PlateWithout
Components (left to right)Bottle Well, Ice Bin
ConstructionStainless Steel
Filter TypeIce Bins without Cold Plate
Splash7"
ManufacturerAdvance Tabco
Item TypeIce Bins without Cold Plate
Weight145 LBS
Height36 (H)
Width48 (W)
Depth20 (D)
Bin Depth10" Deep
Cold PlateWithout
ConstructionStainless Steel
Splash7"
ManufacturerAdvance Tabco